April 5 Scoreboard

April 4, 2013 

BASEBALL

Raytown South Tournament

March 19: Harrisonville 17, Raytown South 0

Harrisonville Hitting: Kyle HIx 3 H, 2 RBI; Landon Hern 2 H, 2 RBI; Drew WIlliams 2 BB, Jake Cooper 2 BB, 2 RBI; Casey Hofer 2 BB

Harrisonville Pitching: Jake Cooper 3 IP, 5 K

March 20: Harrisonville 3, Grandview 0

Harrisonville Hitting: Drew Williams H, RBI; Kyle Hix H; Ben Teter 2 BB; Jake Cooper 2 BB; Kenny Baker BB; Tanner Foerschler RBI

Harrisonville Pitching: Tanner Foerschler R IP, 6 K

March 20: Harrisonville 10, Staley 5

Harrisonville Hitting: Kenny Baker 2 H; Tanner Foerschler 2 H; Mitchell Haug 2 H, 3 RBI, 2 BB; Ben Teter 2 BB; Landon Hern 2 RBI

Harrisonville Pitching: Casey Hofer 3 2/3 IP, 3 K; Ben Teter 3 1/3 IP, 4 K

March 18: Belton 8, Winnetonka 7

Belton Hitting: Jordan Turner 2 H, 2 RBI; Daniel Buckley 2 BB; Tyler Herdman 2 RBI

Belton Pitching: Buckley 4 IP, 2 K; Ian Connors 1 2/3 IP, 2 K

March 29: Belton 2, Raytown South 1

Belton Hitting: Josh Hicks H; Tucker Perkins H; Nate Brown H, RBI; Aaron Person 2 BB; Zach Kelly BB

Belton Pitching: Brown 4 IP, 8 K; Ian Connors 3 IP, 3 K

April 1: Fort Osage 18, Belton 0

Belton Hitting: Daniel Buckley 2 H; Josh Hicks BB; Jake Haus BB

Belton Pitching: Aaron Person 2 IP, K; Andrew Stacey 1 2/3 IP, 3 K

April 1: Excelsior Springs 6, Harrisonville 3

Harrisonville Hitting: Drew Williams 2 H, 2 RBI; Ben Teter 2 BB, Jake Cooper RBI

Harrisonville Pitching: Tanner Foerschler 5 1/3 IP, 6 K; Jake Cooper 1 2/3 IP, 3 K

April 2: Harrisonville 9, Odessa 6

Harrisonville Hitting: Ben Teter 3 H, BB; Logan Teal 3 H; Landon Hern 2 H, 3 RBI; Tanner Foerschler BB, RBI; Mitchell Haug BB; Tanner Foerschler RBI

Harrisonville Pitching: Drew Williams 3 IP, 3 K

April 2: Rich Hill 13, Archie 6

Archie Hitting: Dakota Jones H, 3 SB; Toby Gibson R, H, RBI; Boston Dickerson R, H, BB, SB; Collin Lewis H (2B), 2 RBI; Collin Morgan R, H, 2 RBI; Kody Bray R, H, 2 SB; Mason Tarwater R, BB; Jimmy Blundell R, BB

Archie Pitching: Boston Dickerson 2 IP, R, ER, 3 BB, 5 K; Calvin Romi 2 IP, R, 2 BB, K; Collin Lewis 1 2/3 IP, 3 R, ER; Jimmy Blundell 1 1/3 IP, 38 R, 4 ER, 3 BB, K

April 3: Staley 6, Belton 0

Belton Pitching: Nate Brown 4 IP, 6 K; Tucker Perkins 2 K

April 3: Boonville 4, Harrisonville 0

Harrisonville Hitting: Mitchell Haug 2 H; Kenny Baker 2 BB; Ben Teter BB; Landon Hern BB

Harrisonville Pitching: Casey Hofer 7 IP, 3 K

April 3: Archie 4, Liberal 3

Archie Hitting: Calvin Romi R, H; Toby Gibson R, H (2B); Ty Humbird H; Jimmy Blundell H (3B), 2 RBI, BB; Collin Lewis BB; Boston Dickerson RBI; Dakota Jones BB, 2 SB

Archie Pitching: Calvin Romi 4 IP, R, BB, 8 K; Boston Dickerson 3 IP, 2 H, 2 R, ER, BB, 2 K

BOYS GOLF

Raymore-Peculiar Invitational

April 1: 7, Raymore-Peculiar, 363; 14, Belton, 401

Ray-Pec Results: Josh Perfect 89, Kyle Barton 90, Bubba Blackburn 90, Cameron Nichols 94, Trent Eckerle 97

Belton Results: Jackson Porter 95, Jon Zamora 97, John Kropp 100, Anthony Herrera 109, Zach Miller 121

Grain Valley Tournament

April 1: 3, Harrisonville 343; 4, Pleasant Hill 349

Pleasant Hill Results: 7, Taylor Livingston 81; Caleb Basile 88, Cole Miller 90, Justin Orpin 90, Dylan Ross 93

April 2: 1, Excelsior Springs 164, 2, Pleasant Hill, 169; 3, Grain Valley, 182

Pleasant Hill Results: Taylor Livingston 41, Cole Miller 42, Justin Orpin 43, Dylan Ross 43, Caleb Basile 45

GIRLS SOCCER

March 19: Clinton 3, Pleasant Hill 1

Pleasant Hill Goals: Alexis Lynn 1

March 20: Excelsior Springs 2, Pleasant Hill 0

March 28: Harrisonville 2, Truman 1 (2OT)

Harrisonville Goals: Kerinne Murry 1, Abbey Huston 1

April 1: Raymore-Peculiar 8, Belton 0

Ray-Pec Goals: Vanessa Mann 3

April 1: Pleasant Hill 5, Oak Grove 0

Pleasant Hill Goals: Madelynn Kahl 2, Nicole Nulsen 2, Sarah Hoke 1

April 2: Harrisonville 10, Oak Grove 0

Harrisonville Goals: Haley Parker 2, Kaley Harkrader 2, Kerinne Murry 2, Abbey Huston 2, Madison Allen 1, Kendra Murry 1

Shutout: Abbey Huston, Kerinne Murry

BOYS TENNIS

March 28: Truman 6, Raymore-Peculiar 3

Ray-Pec Singles: Travis Hopkins 11-9, Alex Oberlander 3-10, Kaleb Schuler 11-10 (3), Clinton Gardner 7-10, Daichi Tadokoro 3-10, Brandon Jungling 2-10

Ray-Pec Doubles: Hopkins/Oberlander 11-9, Schuler/Gardner 8-10, Tadokoro/Jungling 5-10

April 2: Excelsior Springs 9, Harrisonville 0

Harrisonville Singles: Nathan Morse 5-8, Alec Sloan 3-8, Jason Vogt 4-8, Kevin Burkes 3-8, Gavin Supernaw 4-8, Mark Tanner 5-8

Harrisonville Doubles: Morse/Sloan 5-8, Vogt/Burkes 3-8, Supernaw/Tanner 0-8

April 2: Lee’s Summit West 9, Raymore-Peculiar 0

Ray-Pec Singles: Travis Hopkins 4-10, Alex Oberlander 2-10, Kaleb Schuler 7-10, Clinton Gardner 1-10, Daichi Tadokoro 0-10, Brandon Jungling 2-10

Ray-Pec Doubles: Hopkins/Oberlander 0-10, Schuler/Gardner 4-10, Tadokoro/Jungling 1-10

BOYS TRACK AND FIELD

Blue Valley Spring Classic

March 29: 6, Raymore-Peculiar, 51.5; 12, Belton, 12

Ray-Pec Results: 100-meter dash – 2, Aaron Russell, 11.33; 14, Matt Keith, 11.94; 200-meter dash – 8, Kristian Morgan, 23.92; 9, Aaron Russell, 23.97; 400-meter dash – 22, Loren Anderson, 58.59; 26, Jeremiah McGowin, 1:01.19; 800-meter run – 14, Justin Howard, 2:13.26; 16, Cole Brooks, 2:16.28; 17, Hunter Fawcett, 2:16.29; 1600-meter run – 9, Levi Van Dyne, 4:50.25; 13, Justin Howard, 4:54.18; 14, Cole Brooks, 4:55.74; 3200-meter run – 3, Jason Fambrough, 9:41.96; 13, Kit Leonard, 10:47.46; 110-meter hurdles – 3, Loren Anderson, 16.06; 300-meter hurdles – 18, Marcus Zweiel, 47.48; 4x100-meter relay – 6, Ray-Pec, 44.42; 4x400-meter relay – 4, Ray-Pec, 3:37.14; 4x800-meter relay – 2, Ray-Pec, 8:30.69; high jump – 5, Steven Brown, 6-0; 5, Christopher Alleman, 6-0; pole vault – 3, Jordan Hill, 12-6; long jump – 17, Steven Brown, 19-1; triple jump – 6, Steven Brown, 40-11; 11, Loren Anderson, 39-5.25; shot put – 16, Justin Thomas, 41-2; 24, Dervon Lee, 26-7.5; discus throw – 15, Aaron King, 115-3; 21, Dervon Lee, 103-6; javelin throw – 17, Dervon Lee, 82-7; 18, Aaron King, 56-8

Belton Results: 100-meter dash – 8, Daren Johnson, 11.77; 20, Sean Lewis, 12.1; 200-meter dash – 14, Daren Johnson, 24.1; 1600-meter run – 18, Clayton Smith, 4:57.95; 3200-meter run – 10, Brian Zuiss, 10:36.17; 12, Chris Basinski, 10:43.53; 110-meter hurdles – 7, Jaslon Willis, 17.19; 16, Chris Elosh, 18.66; 300-meter hurdles – 4, Jaslon Willis, 42.69; 8, Chris Elosh, 45.27; 4x100-meter relay – 8, Belton, 45.45; 4x400-meter relay – 8, Belton, 3:43.5; high jump – 21, Darius Taylor, 5-4; pole vault _ 8, Tobey Knowles, 12-0; 9, Nathan Dotson, 11-6; long jump – 19, Sean Lewis, 18-4; triple jump – 18, Darius Taylor, 36-6.5; 19, Tobey Knowles, 36-5; shot put – 22, Sebastian Dreier, 27-6; 28, Grant Whitney, 29-10; discus throw – 20, Travis Norman, 103-10; 27, Sebastian Dreier, 79-8

GIRLS TRACK AND FIELD

Blue Valley Spring Classic

March 29: 3, Raymore-Peculiar, 76.33; 12, Belton, 6

Ray-Pec Results: 100-meter dash – 13, Kiarrah Moore, 13.99; 27, Mandy McClish, 14.92; 200-meter dash – 7, Gabrielle Anderson, 27.55; 9, Tasjia Thomas, 27.72; 18, Autumn Green, 28.78; 400-meter dash – 23, Quincy Martin, 1:11.42; 24, Mandy McClish, 1:11.78; 800-meter run – 15, Kami Tabor, 2:38.95; 22, Amanda Wharton, 2:51.12; 26, Katie Bennefeld, 2:56.24; 1600-meter run – 12, Alie Gillespie, 5:53.26; 22, Kiley Deain, 6:03.52; 23, Amanda Wharton, 6:07.86; 3200-meter run – 14, Jamie Wharton, 12:38.45; 16, Crystin Wilson, 12:58.8; 18, Ashley Newson, 12:24.42; 100-meter hurdles – 1, Morgan Smith, 15.96; 300-meter hurdles – 1, Morgan Smith, 47.4; 4x00-meter relay – 5, Ray-Pec, 4:19.89; high jump – 9, Morgan Smith, 4-8; 9, Hailey Luekenotto, 4-8; 13, Maddie Woodfine, 4-6; pole vault – 4, Stardust Wehmeyer, 8-0; 8, Carly Clisso, 7-0; long jump – 1, Tasjia Thomas, 16-10; 4, Gabrielle Anderson, 1-2.5; 5, Kiarrah Moore, 15-11; triple jump – 1, Tasjia Thomas, 34-9.75; 7, Kiarrah Moore, 32-2.25; 10, Hailey Lueckenotto, 31-8.5; shot put – 6, Alexis Acklin, 34-7; 16, Krosbie Smith, 27-6; discus throw – 7, Toni Martin, 94-7; 9, Krosbie Smith, 93-7; javelin Throw – 5, Gabrielle Anderson, 91-0; 10, Toni Martin, 80-4

Belton Results: 100-meter dash – 28, Kelsey Swaggart, 16.29; 200-meter dash – 28, Becca Kasper, 34.25; 400-meter dash – 28, Mariah Finley, 1:14.64; 800-meter run – 25, Mariah Finley, 2:55.13; 100-meter hurdles – 18, Becca Kasper, 20.54; 19, Kelsey Swaggart, 20.66; 300-meter hurdles – 14, Brandie Marcoux, 55.56; 16, Alexus Carlock, 58.85; 4x400-meter relay – 10, Belton, 5:01.9; shot put – 11, Amanda Whitney, 31-7; 20, Adiaha Taylor, 24-8; discus throw – 5, Amanda Whitney, 96-4; 17, Adiaha Taylor, 73-7

Cass County Democrat Missourian is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service