April 12 Scoreboard

April 11, 2013 

BASEBALL

West Central Missouri Tournament

April 3: Boonville 4, Harrisonville 0

Harrisonville Hitting: Mitchell Haug 2 H; Kenny Baker 2 BB; Ben Teter BB; Landon Hern BB

Harrisonville Pitching: Casey Hofer 7 IP, 3 K

April 3: Smith-Cotton 6, Pleasant Hill 5

Pleasant Hill Hitting: Tanner Beagle 3 H, 3 RBI; Joe Griffith 2 H; Garrison Fields 2 H, RBI; Josh Shewmaker BB; Blake Greufe BB

Pleasant Hill Pitching: Garrison Fields 5 1/3 IP, 4 K; Tanner Beagle 1 2/3 IP, K

April 3: Rock Bridge 3, Raymore-Peculiar 2

Ray-Pec Hitting: Alex Hunt 2 H, RBI; Jake Scribner 2 BB; Storm Rynard BB; Cort Lesmeister RBI

Ray-Pec Pitching: Cort Lesmeister 5 1/3 IP, 7 K; Ben Harris 3 K

April 4: Smith-Cotton 13, Belton 2

Belton Hitting: Nate Brown 2 H; Daniel Buckley BB

Belton Pitching: Ian Connors 6 IP, 3 K

April 4: Harrisonville 9, Warrensburg 2

Harrisonville Hitting: Ben Teter 2 H, RBI; Landon Hern BB

Harrisonville Pitching: Jake Cooper 5 IP, 4 K; Ben Teter 2 IP

April 4: Oak Grove 11, Raymore-Peculiar 5

April 5: Belton 16, Pleasant Hill 6

Belton Hitting: Tyler Herdman 3 H; Daniel Buckley 2 H; Jake Haus 2 H; Nate Brown 2 BB, 3 RBI; Tucker Perkins BB; Jordan Turner BB; Josh Hicks 3 RBI; Shaban Agayev 3 RBI

Belton Pitching: Tucker Perkins 5 IP, K

Pleasant Hill Pitching: Joe Griffith 2 2/3 IP, K; Zach Taylor 2/3 IP, K

April 5: Fox 10, Belton 2

Belton Hitting: Nate Brown 2 H, BB, RBI; Daniel Buckley 2 BB; Jordan Turner BB; Josh Hicks RBI

Belton Pitching: Daniel Buckley 6 IP, 4 K

April 5: Harrisonville 20, Holden 10

Harrisonville Hitting: Tanner Foerschler 3 H; Mitchell Haug 3 H, 4 RBI; Jake Cooper 2 BB; Ben Teter 3 RBI

Harrisonville Pitching: Tanner Foerschler 3 IP, 2 K; Jake Hofer 2 IP, 4 K

April 5: Rockwood Summit 6, Raymore-Peculiar 2

April 5: Smith-Cotton 11, Harrisonville 9

Harrisonville Hitting: Kenny Baker 2 H; Jake Cooper 2 H; Landon Hern 2 BB; Ben Teter BB; Mitchell Haug BB; Drew Williams 2 RBI

Harrisonville Pitching: Logan Teal, 5 IP, 5 K

April 6: Fox 14, Pleasant Hill 2

Pleasant Hill Hitting: Zach Taylor BB, RBI; Tanner Beagle BB, RBI

Pleasant Hill Pitching: Jacob Davis 3 2/3 IP; Tanner Beagle K

April 6: Raymore-Pwculiar 9, Lafayette 5

Ray-Pec Hitting: Mason Nowell 3 H; Storm Rynard 2 BB; Jake Scribner 5 RBI

Ray-Pec Pitching: Hunter Phillips 5 1/3 IP, 4 K; Logan Moore 2 IP

April 2: Drexel 8, Adrian 7

Drexel Hitting: Chandler Eastwood R, BB; London Collins 2 R, H, RBI, 3 BB; Tyler Allen R, 2 H, 3 RBI, 2 BB 4 SB; Lane West R, RBI, BB; Trevor Gunnels H, RBI; Layne Irvin RBI, 2 BB; Hayden Parks R, 4 H, RBI, SB; Andrew Gilbert BB; Austin Davis H, BB

Drexel Pitching: London Collins 4 IP, 3 R, 5 H, BB, 7 K; Tyler Allen 1 IP, 3 R, 2 H, 3 ER, 4 BB, K; Trevor Gunnels 2 2/3 IP, R, 2 H, ER, BB, K

April 3: Sherwood 16, St. Mary’s 1

April 4: Archie 13, Jasper 3

Archie Hitting: Boston Dickerson 2 R, 3 H, 4 RBI; Calvin Romi R, 2 H, 3 RBI, 3 SB, 2; Jimmy Blundell R, H, BB, SB; Toby Gibson R, H, RBI, BB, SB; Collin Lewis R, 2 SB, 2 SB; Mason Tarwater 2 R, 2 SB; Ty Humbird 2 R, BB SB; Kody Bray RBI, BB; Dakota Jones 3 R, BB, 3 SB; Christian Ganey 3 SB

Archie Pitching: Boston Dickerson 3 IP, H, 2 R, ER, 2 BB, 3 K; Calvin Romi 2 IP, 2 H, R, 3 K

April 6: Sherwood 3, Higginsville 1

April 8: Sherwood 13, Crest Ridge 2

April 8: Louisburg 11, Archie 4

Archie Hitting: Kody Bray R, 2 H (2B), RBI; Dakota Jones R, 2 H (2B), RBI, BB; Boston Dickerson R, 2 H (2B), RBI; JImmy Blundell H, RBI; Toby Gibson H; Ty Humbird R, H

Archie Pitching: Calvin Romi 7 IP, 14 H, 11 R, 8 ER, 6 K

April 8: Louisburg 18, Archie 1

Archie Hitting: Calvin Romi H, BB; Dakota Jones R, H, BB; Ty Humbird H; Boston Dickerson H, RBI; Toby Gibson BB; Collin Lewis BB

Archie Pitching: Boston Dickerson 3 2/3 IP, 8 H, 9 R, 6 ER, 6 BB, 4 K; Collin Lewis 1 1/3 IP, 6 H, 9 R, 8 ER, K

April 8: Drexel 9, Sheldon 5

Drexel Hitting: Chandler Eastwood R, H; London Collins 3 R, 2 H (2 2B), 2 SB, 2 RBI, BB; Tyler Allen 4 R, 2 H (2 2B), 3 SB, 2 BB; Lane West 2 RBI, BB; Hayden Parks 2 RB, BB, SB; Trevor Gunnels 2 H, 3 RBI, SB; Layne Irvin H, BB; Andrew Gilbert BB; Austin Davis R

Drexel Pitching: London Collins 4 IP, 3 R, 6 H, 2 ER, 3 BB, 9 K; Trevor Gunnels 3 IP, 2 R, 2 H, 2 ER, 2 BB, 4 K

April 9: Harrisonville 4, O’Hara 0

Harrisonville Hitting: Kyle Hix 2 H, RBI; Kenny Baker H; Tanner Foerschler H, 2 RBI; Landon Hern 2 BB; Jake Cooper RBI

Harrisonville Pitching: Jameson Knox 7 IP, 5 K

BOYS’ GOLF

April 3: 1, Drexel, 175; 2, Butler, 197; 3, Archie, 222

Drexel Results: Trevor Cooley 39, Cody Russell 41, Javyn Johnston 38, Brandon Thomas 57, Daniel Shipps 65

Archie Results: Bryce McMillan 50, Caleb Blundell 49, James Penn 57, Nate Mills 66, Leslie Iseman 66

April 4: 1, Pleasant Hill, 167; 2, Nevada, 170

Pleasant Hill Results: Taylor Livingston 37, Caleb Basile 41, Justin Orpin 42, Cole Miller 47, Dylan Ross 50

April 4: 1, Drexel, 171; 2, Harrisonville, 172; 3, Clinton, 202

Harrisonville Results: Nick Johnson 42, Joe Sevy 41, Ronny Baker 50, Jericho Harris 41, Eric Farr 48

Blue Springs Invitational

April 8: 18, Belton, 417

Belton Results: Anthony Herrera 96, Scott Barnett 106, Jackson Porter 107, John Kropp 108

April 9: 1, Harrisonville, 167; 2, Grain Valley, 179; 3, Oak Grove, 211

Harrisonville Results: Joe Sevy 45; Nick Johnson 41, Jericho Harris 40, Ronny Baker 41, Eric Farr 48

April 9: 1, Pleasant Hill, 172; 2, Excelsior Springs, 180; 3, Odessa, 180

Pleasant Hill Results: Taylor Livingston 42, Justin Orpin 43, Tyler Evans 43, Caleb Basile 44, Cole Miller 48

April 9: 1, Belton, 196; 2, Grandview, 258; 3, Raytown South, 259

Belton Results: Jackson Porter 45, John Kropp 46, Jon Zamora 48, Anthony Herrera 57

GIRLS’ SOCCER

April 4: Warrensburg 2, Pleasant Hill 1 (2 OT)

Pleasant Hill Goals: Alexis Lynn

April 4: Notre Dame de Sion 2, Harrisonville 0

April 5: Harrisonville 4, Clinton 0

Harrisonville Goals: Kerinne Murry 1, Madison Allen 1, Abbey Huston 1, Madison Parker 1

Shutout: Sarah Keck

April 8: Belton 2, William Chrisman 0

Belton Goals: Alexis Finley 1, Ashley Cole 1

Assists: Lauren Cook 1

Shutout: Shaylee Oldham

April 8: Harrisonville 2, Excelsior Springs 1

Harrisonville Goals: Haley Parker 1, Abbey Huston 1

April 9: Harrisonville 1, Marshall 0 (OT)

Harrisonville Goals: Kaley Harkrader

Shutout: Sarah Keck

April 9: Raymore-Peculiar 1, Lee’s Summit 0

Ray-Pec Goals: Vanessa Mann 1

Shutout: Emily Thuss

BOYS’ TENNIS

April 4: Harrisonville 6, Odessa 3

Harrisonville Singles: Alec Sloan 8-6, Jake Rix 8-2, Jason Vogt 8-1, Gavin Supernaw 8-7 (7-3), Lance Bevan 3-8, Dylan Hawkins 3-8

Harrisonville Doubles: Sloan/Rix 8-4, Vogt/Supernaw 8-2, Bevan/Hawkins 2-8

April 4: Winnetonka 6, Raymore-Peculiar 3

Ray-Pec Singles: Travis Hopkins 10-1, Alex Oberlander 5-10, Kaleb Schuler 10-0, Clinton Gardner 4-10, Daichi Tadokoro 5-10, Brandon Jungling 8-10

Ray-Pec Doubles: Hopkins/Oberlander 3-10, Schuler/Gardner 11-6, Tadokoro/Jungling 8-10

April 9: Grain Valley 9, Harrisonville 0

Harrisonville Singles: Nathan Morse 2-8, Alec Sloan 0-8, Jake Rix 1-8, Jason Vogt 1-8, Kevin Burkes 0-8, Gavin Supernaw 1-8

Harrisonville Doubles: Morse/Sloan 2-8, Rix/Burkes 0-8, Vogt/Supernaw 2-8

Bishop O’Hara Tournament

April 9: 1, Raymore-Peculiar

Ray-Pec Singles: 1, Travis Hopkins 10-0, 10-3, 10-1; Clint Gardner 10-8, 8-10, 2-10

Ray-Pec Doubles: 1, Kaleb Schuler/Alex Oberlander 10-0, 10-8, 10-5; Daichi Tadokoro/David Barberis 6-10, 10-4, 10-1

BOYS’ TRACK AND FIELD

Holden Invitational

April 4: 8, Sherwood, 32; 12, Archie, 20; 15, Pleasant Hill, 2

Sherwood Results: 100-meter dash – 9, Brett Nigh, 11.94; 14, Joey Grissom, 12.4; 200-meter dash – 14, Jesse Bush, 27.25; 400-meter dash – 15, Shawn Crusha, 1:03.83; 21, Jordan Simrell, 1:09.37; 110-meter hurdles – 6, Brandon Lindsey, 18.53; 300-meter hurdles – 5, Nick Miller, 46.33; 7, Collin Atkinson, 47.68; 4x100-meter relay – 9, Sherwood, 49.56; 4x200-meter relay – 4, Sherwood, 1:38.52; 4x400-meter relay – 9, Sherwood, 4:08.91; 4x800-meter run – 6, Sherwood, 9:47.12; high jump – 14, Bobby Troxel, 5-0; long jump – 5, Brett Nigh, 18-6.5; 9, Joey Grissom, 17-6.5; shot put – 3, Brandon Lindsey, 42-1.5; 25, Frankie Cornett, 29-10; discus throw – 4, Brandon Lindsey, 124-3.25; 18, Frankie Cornett, 78-11

Archie Results: 100-meter dash – 23, Leon Bolzenhardt, 13.66; 200-meter dash – 22, Levi Yarbarough, 32.91; 400-meter dash – 11, Lucas Thomas, 1:01.22; 800-meter run – 2, Austin Reynolds, 2:07.12; 1600-meter run – 9, Ceasar Swiggart, 5:23.37; 18, Austin Hill, 5:48.28; 3200-meter run – 11, Trey Gilbert, 12:59.33; 4x400-meter relay – 5, Archie, 3:53.25; 4x800-meter run – 3, Archie, 9:15.01; pole vault – 7, Will Cantrell, 8-6; shot put – 28, Leon Bolzenhardt, 28-7; discus throw – 22, Leon Bolzenhardt, 69-4.75; 24, Austin Hill, 64-5

Pleasant Hill Results: 100-meter dash – 19, Ethan Moran, 12.99; 24, Johnny Geier, 13.81; 200-meter dash – 13, Ethan Moran, 26.77; 16, Johnny Geier, 27.8; 400-meter dash – 16, Cruz Hernandez, 1:04.22; 1600-meter run – 13, Johnny Romer, 5:43.56; 3200-meter run – 14, Zach Neary, 13:40.7; 4x100-meter relay – 10, Pleasant Hill, 52.37; 4x400-meter relay – 11, Pleasant Hill, 4:29.08; 4x800-meter relay – 9, Pleasant Hill, 10:21.76; long jump – 24, Cruz Hernandez, 14-4; 25, Ethan Moran, 13-2; shot put – 10, Logan Blomquist, 36-10; 24, Gage Neill, 30-4; discus throw – 7, Logan Blomquist, 110-9

Kearney Classic

April 4: 9, Harrisonville, 32; 12, Pleasant Hill, 13

Harrisonville Results: 4x800-meter relay – 9, Harrisonville, 9:37.6; 110-meter hurdles – 10, Sherman Hartzler, 19.13; 100-meter dash – 1, Matt Prindle, 11.46; 16, Walter Eastwood, 12.25; 4x200-meter relay – 5, Harrisonville, 1:36.06; 1600-meter run – 21, Mike Sidwell, 5:43.93; 22, JOsh Morales, 6:17.24; 4x100-meter relay – 1, Harrisonville, 44.78; 400-meter dash – 18, Joe Standford, 57.65; 300-meter hurdles – 12, Sherman Hartzler, 46.74; 200-meter dash – 4, Matt Prindle, 23.22; 12, Wyatt Schenker, 24.34; 3200-meter run – 21, Mike Sidwell, 12:25.3; 4x400-meter relay – 9, Harrisonville, 3:52.44; pole vault – 6, Brendan Rynard, 11-0; long jump – 19, Zion Hartzler, 16-11; 22, Andrew Laughlin, 16-3; triple jump – 17, Ben Spencer, 35-1.25; discus throw – 15, Clayton Jennings, 103-1; shot put – 11, Tucker Schlesener, 38-3.5

Pleasant Hill Results: 4x800-meter relay – 8, Pleasant Hill, 9:27.91; 100-meter dash – 15, Christian Martin, 12.21; 23, Austen Prewitt, 12.53; 4x200-meter relay – 9, Pleasant Hill, 1:38.46; 1600-meter run – 12, Chris Richardson, 5:08.9; 17, Joe Madison, 5:18.8; 4x100-meter relay – 10, Pleasant Hill, 47.19; 400-meter dash – 21, Cole Sullvan, 59.25; 800-meter run – 17, Matt Neill, 2:20.68; 200-meter dash – 18, Mason Hertzog, 24.7; 3200-meter rum – 14, Chris Richardson, 11:15.71; 15, Jake Watson, 11:15.71; 4x400-meter relay – 12, Pleasant Hill, 3:57.57; high jump – 11, Matt Neill, 5-4; long jump – 15, Christian Martin, 18-5; discus throw – 7, Brandon Clevenger, 120-10.5; 11, Nate Cripps, 112-4.5; shot put – 1, John Berry, 51-8; 17, Nate Cripps, 35-3

Jerry Crews Invitational

April 5: 1, Raymore-Peculiar, 110.5; 9, Belton, 41.33

Ray-Pec Results: 100-meter dash – 1, Aaron Russell, 11.66; 14, Matt Keith, 12.43; 21, James Mourning, 12.6; 200-meter dash – 6, Micah Beaver, 24.46; 18, James Mourning, 26.1; 24, Eric Liggins, 29.07; 400-meter dash – 1, Kristian Morgan, 52.58; 3, Micah Beaver, 54.24; 12, Marcus Zweifel, 57.16; 800-meter run – 8, Jason Fambrough, 2:05.57; 12, Hunter Fawcett, 2:08.91; 13, Keaton Wasson, 2:09.52; 1600-meter run – 4, Jason Fambrough, 4:30.42; 7, Brody Wild, 4:42.93; 8, Keaton Wasson, 4:46.4; 3200-meter run – 6, Justin Howard, 10:20.94; 7, Levi Van Dyne, 10:35.01; 10, Cole Brooks, 10:45.5; 110-meter hurdles – 4, Loren Anderson, 16.53; 300-meter hurdles – 15, Andrew Dunlop, 48.12; 4x100-meter relay – 6, Ray-Pec, 45.48; 4x200-meter relay – 3, Ray-Pec, 1:36.66; 4x400-meter relay – 7, Ray-Pec, 3:44.2; 4x800-meter relay – 8, Ray-Pec, 9:06.48; high jump – 1, Steven Brown, 6-2; 2, Christopher Alleman, 6-0; pole vault – 1, Jordan Hill, 13-6; 7, Tim Fisk, 10-6; long jump – 3, Aaron Russell, 20-0; 6, Christopher Alleman, 19-2; 7, Loren Anderson, 19-1; triple jump – 1, Steven Brown, 43-9; shot put – 10, Justin Thomas, 42-8; 17, Logan Downey, 37-8; 18, Dervon Lee, 36-4; discus throw – 10, Aaron King, 118-5; 12, Dervon Lee, 115-0; 18, Dalton Tabor, 100-10;

Belton Results: 100-meter dash – 8, Daren Johnson, 12.27; 22, Anane Silvers, 12.66; 200-meter dash – 2, Daren Johnson, 24.13; 400-meter dash – 19, Anane Silvers, 1:01.2; 800-meter run – 20, Chris Ryan, 2:26.58; 22, Dylan Amend, 2:29.98; 1600-meter run – 10, Brian Zuiss, 4:58.28; 15, Clayton Smith, 5:08.03; 17, Chris Basinski, 5:09.29; 110-meter hurdles – 5, Jaslon Willis, 17.55; 8, Clayton Fenzl, 18.36; 300-meter hurdles – 5, Jaslon Willis, 41.57; 9, Chris Elosh, 45.44; 10, Clayton Fenzl, 45.84; 4x100-meter relay – 5, Belton, 45.46; 4x200-meter relay – 4, Belton, 1:38.69; 4x400-meter relay – 5, Belton, 3:42.69; 4x800-meter relay – 5, Belton, 8:47.22; high jump – 11, Darius Taylor, 5-6; pole vault – 3, Michael Smith, 12-0; long jump – 8, Sean Lewis, 18-9; 23, Anane Silvers, 15-0; shot put – 16, Sebastian Dreier, 38-8; 23, Travis Norman, 33-1; 24, Grant Whitney, 29-3.5; discus throw – 17, Sebastian Dreier, 105-8; 21, Travis Norman, 96-10; 26, Grant Whitney, 76-7

Archie Invitational

April 8: 1, Drexel, 164; 3, Midway, 108; 7, Archie, 41

Drexel Results: high jump – 3, CJ Bolton, 5-10; long jump – 1, Hunter Sturm, 19-8; 10, Chance Reynolds, 16-2; triple jump – 1, Trevor Cooley, 40-8; 2, Javyn Johnston, 39-1; discus throw – 2, Trevor Stewart, 131-4; 10, Daniel Roberts, 91-0; 4x800-meter relay – 1, Drexel, 8:52.53; 110-meter hurdles – 6, Daniel Dove, 17.9; 100-meter dash – 1, Hunter Sturm, 11.98; 12, Mike Rose, 13.89; 4x200-meter relay – 1, Drexel, 1:35.49; 1600-meter run – 1, Chase Reynolds, 4:53.87; 6, Chane Reynolds, 5:29.86; 4x100-meter relay – 2, Drexel, 48.86; 400-meter dash – 3, Javyn Johnston, 55.3; 4, Trevor Cooley, 56.14; 300-meter hurdles – 5, Daniel Dove, 46.0; 800-meter run – 1, Jacob Antley, 2:09; 3, Cody Russell, 2:15.32; 200-meter dash – 1, Hunter Sturm, 24.33; 13, Mike Rose, 28.12; 3200-meter run – 1, Chase Reynolds, 10:47.12; 6, Trevor Gunnels, 12:30.1; 4x400-meter relay – 1, Drexel, 3:39.81

Midway Results: high jump – 2, Bobby Zielinski, 6-2; 7, Michael O’Brien, 5-6; pole vault – 3, Jake Lambertz, 10-0; long jump – 3, Clay Dahman, 19-3; 5, Bobby Zielinski, 18-11.5; discus throw – 3, Joey Beller, 115-7; 4, Christian Cromer, 113-8; 8, Mason Irvin, 98-1; 4x800-meter relay – 6, Midway, 10:16.04; 110-meter hurdles – 3, Jake Lambertz, 17.15; 100-meter dash – 17, Kobe Burchett, 14.99; 4x200-meter relay – 2, Midway, 1:35.74; 4x100-meter relay – 1, Midway, 48.05; 400-meter dash – 11, David Needham, 58.25; 300-meter hurdles – 3, Conor Hayes, 45.54; 4, Jake Lambertz, 45.55; 800-meter run – 6, Michael O’Brien, 2:25.06; 200-meter dash – 8, Zeb Love, 26.77; 3200-meter run – 5, David Needham, 12:23.81; 4x400-meter relay – 2, Midway, 3:39.87

Archie Results: high jump – 6, Ceasar Swiggart, 5-8; pole vault – 5, Luke Thomas, 8-6; 7, Will Cantrell, 8-0; discus throw – 16, Austin Hill, 71-6; 18, Leon Bolzenhardt, 64-7; 4x800-meter relay – 3, Archie, 9:25.45; 110-meter hurdles – 8, Elijah Bremmer, 18.91; 100-meter dash – 14, Leon Bolzenhardt, 14.14; 400-meter dash – 1, Austin Reynolds, 53.75; 12, Joey Wheeler, 1:00.25; 300-meter hurdles – 8, Elijah Bremmer, 50.14; 800-meter run – 2, Ceasar Swiggart, 2:12.52; 3200-meter run – 7, Trey Gilbert, 12:44; 4x400-meter relay – 5, Archie, 4:04.73

GIRLS’ TRACK AND FIELD

Holden Invitational

April 4: 3, Sherwood, 99; 4, Archie, 70; 14, Pleasant Hill, 2

Sherwood Results: 100-meter dash – 3, Shelby Crusha, 13.43; 12, Ashley Hayworth, 14.41; 200-meter dash – 5, Shelby Crusha, 29.0; 7, Brecklyn Mainard, 29.5; 800-meter run – 5, Krista Johnson, 2:47.14; 1600-meter run – 1, Shannon Feurt, 6:06.71; 2, Krista Johnson, 6:10.32; 3200-meter run – 2, Shannon Feurt, 12:51.78; 4, Cheyenne Cumpton, 13:41.01; 100-meter hurdles – 6, Samantha Hopkins, 18.41; 4x100-meter relay – 3, Sherwood, 55.01; 4x200-meter relay – 3, Sherwood, 1:58.18; 4x400-meter relay – 9, Sherwood, 5:08.8; 4x800-meter relay – 2, Sherwood, 11:15.83; high jump – 3, Samantha Hopkins, 4-8; long jump – 3, Shelby Crusha, 14-4; 7, Courtney Hall, 13-6.5; triple jump – 8, Ashley Hayworth, 27-2; shot put – 3, Britney Atkin, 32-4; 20, Hayley Stewart, 22-1; discus throw – 3, Britney Atkin, 98-10; 7, Amanda Phelps, 74-3

Archie Results: 200-meter dash – 14, Kacie Fisher, 32.47; 800-meter run – 1, Jordan Schulte, 2:34.56; 3200-meter run – 1, Archie, 12:47.78; 4x200-meter relay – 4, Archie, 1:59.05; 4x400-meter relay – 1, Archie, 4:27.29; 4x800-meter relay – 1, Archie, 10:58.05; long jump – 5, KC James, 14-3; shot put – 2, Halie Schaefer, 33-2.5; 4, Kara Fisher, 32-3; discus throw – 2, Halie Schaefer, 104-0

Pleasant Hill Results: 100-meter dash – 7, Joely Hughes, 13.57; 200-meter dash – 16, Tiffany Butler, 32.63; 400-meter dash – 16, Courtney Bennett, 1:39.02; 1600-meter run – 14, Amber Woolford, 9:10.47; 4x100-meter relay – 13, Pleasant Hill, 1:07.29; 4x200-meter relay – 12, Pleasant Hill, 2:20.83

Kearney Classic

April 4: 9, Pleasant Hill, 27; 11, Harrisonville, 23

Pleasant Hill Results: 4x800-meter relay – 3, Pleasant Hill, 10:26.04; 100-meter hurdles – 17, Jaleah Jones, 21.13; 100-meter dash – 6, Amethyst Hughes, 13.9; 13, Kassidy Albright, 14.08; 4x200-meter relay – 5, Pleasant Hill, 1:53.55; 1600-meter run – 10, Emma Moore, 6:17.19; 4x100-meter relay – 10, Pleasant Hill, 56.26; 400-meter dash – 6, Heather Hughes, 1:04.67; 12, Mallory Miller, 1:06.22; 200-meter dash – 6, Heather Hughes, 27.94; 27, Amethyst Hughes, 40.04; 3200-meter run – 10, Courtney Bakken, 12:43.67; long jump – 20, Cheyenne Long, 12-10.5; triple jump – 4, Kassidy Albright, 31-4.75; 14, Cheyenne Long, 26-7; discus throw – 6, Anderson Fields, 99-4; 14, Rachel Liley, 77-10.5; shot put – 19, Regan Carr, 22-7.5

Harrisonville Results: 100-meter hurdles – 11, Ambur Robertson, 18.86; 16, Brook Riley, 19.64; 100-meter dash – 16, Manda Hopper, 14.17; 4x200-meter relay – 7, Harrisonville, 1:55.31; 4x100-meter relay – 5, Harrisonville, 54.66; 400-meter dash – 2, Mellissa Watson, 1:03.07; 18, Kristen Koch, 1:08.05; 300-meter hurdles – 6, Harrisonville, 51.52; 800-meter run – 7, Mellissa Watson, 2:32.67; 200-meter dash – 16, Chelsea Ferguson, 28.99; 4x400-meter relay – 7, Harrisonville, 4:33.02; pole vault – 8, Mikaila Schockley, 6-6; long jump – 14, Brook Riley, 14-3.5; 22, Briana Schrock, 12-9.5; triple jump – 10, Jordan Ours, 28-7; 12, Kristen Koch, 27-9; discus throw – 17, Mikaila Stackhouse, 69-6.5; shot put – 8, Elizabeth Sanders, 30-11; 10, Mikaila Stackhouse, 28-11.5

Jerry Crews Invitational

April 5: 1, Raymore-Peculiar, 122.5; 8, Belton, 29

Ray-Pec Results: 100-meter dash – 7, Kiarrah Moore, 14.67; 11, Maddie Woodfine, 15.08; 200-meter dash – 11, Maddie Woodfine, 30.89; 14, Toni Martin, 31.27; 400-meter dash – 6, Kami Tabor, 1:08.14; 9, Autumn Green, 1:09.53; 800-meter run – 2, ALie Gillespie, 2:40.84; 8, Jamie Wharton, 2:48.47; 1600-meter run – 7, Crystin Wilson, 5:58.52; 8, Jamie WHarton, 6:04.1; 9, Ashley Newson, 6:06.86; 3200-meter run – 6, Kiley Deain, 12:59.2; 9, Amanda Wharton, 13:17.7; 100-meter hurdles – 5, Morgan Smith, 17.49; 300-meter hurdles – 1, Morgan Smith, 48.18; 4x100-meter relay – 2, Ray-Pec, 53.44; 4x200-meter relay – 1, Ray-Pec, 1:49.54; 4x400-meter relay – 2, Ray-Pec, 4:16.8; 4x800-meter relay – 2, Ray-Pec, 10:36.23; high jump – 4, Kami Tabor, 4-10; 8, Hailey Lueckenotto, 4-8; 11, Maddie Woodfine, 4-4; pole vault – Stardust Wehmeyer, 7-6; 10, Maddie JOnes, 6-6; long jump – 2, Gabrielle Anderson, 16-8; 4, Tasjia Thomas, 15-7; 5, Kiarrah Moore, 15-1; triple jump – 2, Tasjia Thomas, 36-5; 3, Kiarrah Moore, 35-10; 6, Gabrielle Anderson, 32-2; shot put – 4, Alexis Acklin, 34-3.5; 11, Toni Martin, 29-11; 14, Krosbie Smith, 27-10; discus throw – 6, Krisbie Smith, 99-6; 7, Toni Martin, 97-10; 22, Alesia Griddine, 65-9

Belton Results: 100-meter dash – Tranisha Smith, 14.26; 200-meter dash – 10, Transha Smith, 30.86; 400-meter dash – 15, Mariah Finley, 1:14.15; 100-meter hurdles – 8, Kelsey Swaggart, 19.17; 18, Aubrie Vaughn, 21.74; 300-meter hurdles – 3, Brandie Marcoux, 53.22; 5, Alexus Carlock, 55.84; 10, Aubrie Vaughn, 1:02.3; 4x100-meter relay – 8, Belton, 58.47; 4x400-meter relay – 7, Belton, 4:45.7; high jump – 10, Katelin Helgeson, 4-6; pole vault – 11, Kirstin Arnold, 6-0; shot put – 3, Amanda Whitney, 34-3.5; 21, Adiaha Taylor, 24-7.5; discus throw – 4, Amanda Whitney, 107-9; 23, Adiaha Taylor, 63-5

Archie Invitational

April 8: 1, Midway, 155.5; 3, Archie, 86; 8, Drexel, 41

Midway Results: high jump – 4, Jessica Owens, 4-6; pole vault – 1, Megan O’Brien, 9-0; 3, Laine Mills, 8-0; long jump – 4, Miranda Dahman, 14-0; 5, Laine Mills, 13-11; 15, Allison Geivett, 10-11; triple jump – 3, Miranda Dahman, 30-8.75; 5, Laine Mills, 28-9.5; discus throw – 7, Taryn Husky, 78-6; 12, Gabby Smith, 73-5; shot put – 7, Gabby Smith, 28-4; 14, Taryn Husky, 25-5.25; 4x800-meter relay – 2, Miday, 10:46.78; 100-meter hurdles – 2, Dee Stark, 19.5; 100-meter dash – 1, Cady Wright, 13.71; 3, Tayler Pierce, 14.5; 4x200-meter relay – 1, Midway, 1:52.72; 1600-meter run – 5, Sydney Admire, 6:36.1; 4x100-meter relay – 3, Midway, 57.34; 400-meter dash – 1, Kathleen Yoakum, 1:02.7; 6, Miranda Dahman, 1:12.94; 300-meter hurdles – 1, Dee Stark, 54.47; 800-meter run – 4, Terri Pierce, 2:48.33; 200-meter dash – 1, Cady Wright, 28.21; 3, Tayler Pierce, 30.15; 3200-meter run – 4, Sydney Admire, 14:42.15; 4x400-meter relay – 1, Midway, 4:17.3

Archie Results: long jump – 3, KC James, 14-1; triple jump – 10, Quincy Young, 27-10.75; discus throw – 2, Halie Schaefer, 90-8.5; 9, Briley Anderson, 76-9; shot put – 1, Halie Schaefer, 32-8; 2, Kara Fisher, 31-1.5; 4x800-meter relay – 1, Archie, 10:41.21; 100-meter hurdles – 4, Quincy Young, 20.31; 100-meter dash – 13, Harlie Schaefer, 16.9; 16, Jewell Park, 18.24; 4x200-meter relay – 1, Archie, 1:58.69; 1600-meter run – 8, Kara Fisher, 7:04.22; 4x100-meter relay – 5, Archie, 1:00.67; 800-meter run – 1, Jordan Schulte, 2:34.78; 200-meter dash – 12, Kacie Fisher, 32.42; 3200-meter run – 2, Mary Kurzweil, 12:56.37; 4x400-meter relay – 2, Archie, 4:29.08

Drexel Results: long jump – 12, Jacy Bolton, 12-3; triple jump – 6, Jenna Bartholomew, 28-8; discus throw – 5, Karlie Stuteville, 83-9; shot put – 6, Karlie Stuteville, 29-2; 4x800-meter relay – 3, Drexel, 10:57.95; 100-meter dash – 13, Jeny Otto, 16.02; 1600-meter run – 4, Sarah Cawby, 6:19.35; 400-meter dash – 4, Jacy Bolton, 1:09.4; 5, Lauryn Campbell, 1:10.24; 800-meter run – 3, Jenna Bartholomew, 2:46.72; 4x400-meter relay – 4, Drexel, 4:45.23

Cass County Democrat Missourian is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service