All-MRVC teams announced

June 19, 2014 

The Missouri River Valley Conference recently announced All-Conference teams in several spring sports.

BASEBALL

First Team: Austin Nibarger, Oak Grove, Jr.; Josh Shewmaker, Pleasant Hill, Sr.; Cameron Hillbrenner, Odessa, Jr.: Dakota Hearn, Oak Grove, Sr.; Dalton McGaugh, Excelsior Springs, Sr.; Tony Phillips, Oak Grove, Sr.; Aaron Graham, Oak Grove, Sr.; Micah Dillman, Excelsior Springs, Sr.; Alex Smith, Grain Valley, Sr.; Drew Phillips, Oak Grove, Sr.

Second Team: Zach Ehlen, Grain Valley, So.; Landon Hern, Harrisonville, Jr.; Zach Slaven, Grain Valley, Sr.; Austin Creason, Excelsior Springs, Sr.; Tanner Pettet, Pleasant Hill, Jr.; Devin Delmont, Harrisonville, Jr.; Kyle Hix, Harrisonville, Sr.; Jake Kienzler, Oak Grove, Sr.; Tyler Pugh, Excelsior Springs, Sr.; Jake Cooper, Harrisonville, Jr.

Honorable Mention: Morgan Miller, Odessa, So.; Austin Reader, Oak Grove, Jr.; Dan McGaugh, Excelsior Springs, Sr.; Lane Adams, Pleasant Hill, Jr.; Tanner Johnson, Oak Grove, So.; Lucas Schnelle, Oak Grove, Sr.; Kameron Gray, Pleasant Hill, Jr.; Talon Searles, Odessa, Sr.

GIRLS SOCCER

First team: Reighan Childers, Grain Valley, Jr.; Eleanor Dick, Harrisonville, Fr.; Nathalia Barr, Grain Valley, Sr.; Ashlyn Powers, Excelsior Springs, Sr.; Kelsey Mueller, Excelsior Springs, So.; Payton Sandy, Harrisonville, Fr.; Kaylene Bramwell, Pleasant Hill, Jr,; Kali Carson, Grain Valley, Sr.; Abbey Huston, Harrisonville, Jr.; Sarah Hoke, Pleasant Hill, Jr.; Carlee Doss, Oak Grove, Fr.

Second team: Lexi Schrock, Harrisonville, So.; Sam Berg, Grain Valley, So.; Sianna Aumua, Grain Valley, Jr.; Haley Parker, Harrisonville, Sr.; Sarah Sperry, Oak Grove, So.; Nikki Nulsen, Pleasant Hill, Jr.; Kerinne Murry, Harrisonville, Jr.; Brooke Jones, Excelsior Springs, Jr.; Gracie Ring, Pleasant Hill, Fr,; Morgan Clark, Grain Valley, Sr.; Katie Brenton, Pleasant Hill, Sr.

Honorable Mention: Lexy Lewis, Excelsior Springs, Jr.; Madelynn Kahl, Pleasant Hill, So.; Sydney Holcomb, Grain Valley, So.; Bethany Travis, Harrisonville, Jr.; Jenelle Mausbach, Oak Grove, So.; Abby Winter, Grain Valley, Sr.; Mikayla Olender, Harrisonville, So.

BOYS TRACK

Harrisonville: Matt Prindle, Sr.; Ben Spencer, Jr,; Brandon Brewster, Sr.; Chance Chamberlin, So.; Wyatt Schenker, So.; Doug Croy, Sr.; Andrew Laughlin, Jr.; Ben Styron, Jr.

Pleasant Hill : Thomas Schaefer, Jr.; JacobWatson, So. Cole Miller, Jr.; Brayden Bonnesen, Fr.; Brandon Clevenger, Sr.; Ryan Bolden, Fr.; Joseph Madison, Jr.; John Romer, Jr.; Garrett Bakken, Fr.

GIRLS TRACK

Harrisonville: Melisa Watson, Jr.; Leeann Farren, Jr.; Briana Schrock, Jr.; Madison Kittilstad, Jr.; Jordan Ours, Jr.; Kristen Koch, Jr.; Katelyn McKinnis, So.

Pleasant Hill: Heather Hughes, Sr.; Lauren Larkins, Fr.; Anderson Fields, Jr.; Cheyenne Long, So.; Olivia Ferdig, Fr.; Paige Johnson, Fr.; Brianna Shuler, So.; Kassidy Albright, Sr.; Donna Borer, Fr.; Courtney Bakken, Jr.

BOYS GOLF

Harrisonville: Nick Johnson, Eric Farr, Cole Welhoff.

Pleasant Hill : Eric Brons, Ean McKee, Justin Orpin.

Cass County Democrat Missourian is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service